top of page

המדריך המלא לצלילות בפיליפינים - ראיון עם סער קארה

הרבה מאוד מטיילים נוסעים לפיליפינים כדי לצלול, להינות, לבלות, לשמוח ולצלול, במעמקים המופלאים של מדינת האיים שופעת האוקיינוסים הזאת, יש אין סוף אוצרות ים מדהימים שהופכים את הצלילות בהן לחוויה משוגעת ומיוחדת במינה. הפיליפינים מציעה לכם את כל סוגי הצלילות: צלילות היכרות חווייתיות, קורסים למתחילים, קורסים למתקדמים וצלילות במקומות למתקדמי על. כולם יכולים להינות מהחווייה השלמה מתחת למים. זאת שתשאיר סימני אושר הרבה אחרי החזרה לארץ. מאחר ונושא הצלילות קרוב ללבנו ובכל זאת, אנחנו לא יודעים עליו מספיק והמון שאלות צצות... זה מפחיד? אני אצליח? עם מי יוצרים קשר ואיפה הכי כדאי? את כל השאלות האלה ועוד שאלתי את סער קארה. סער קארה הוא מדריך צלילה מקצועי ומוסמך שהעתיק את מגוריו מישראל לפיליפינים, הקים משפחה ובית למטיילים שרוצים להינות מאוצרות הטבע שמתחת למים. לסער יש עמותה ללא מטרות רווח שהיא מועדון הצלילה שהקים והוא כל כך אוהב. סער עוזר למטיילים לתכנן את המסלול שלהם בפיליפינים ובכלל, הוא בקטע של לעשות קצת טוב בעולם ...והוא מצליח:


בתמונה: 'אלמוגים מטריפים'. סער קארה

--היי סער, שמעתי עליך המון ורציתי קצת להבין על מה כל המהומה. בכל מקום ובכל קבוצה, כשאנשים שואלים איפה כדאי לעשות קורס צלילה, קופצים מטיילים שעברו את החוויה איתך וממליצים בטירוף. אז... מה הקטע? מה כל כך מיוחד בקורס של סער קארה?

**הייחוד של הקורס הוא באנשים, קבוצה של אנשים שמתקבצים בבית ומתחברים לקומונה קטנה למשך שבוע. הצלילה היא רק התירוץ. אני פשוט נותן להם את האהבה שלי לצלילה והם מתחברים לזה בקלות. סהכ כולם אוהבים את הטבע.

--נשמע מעולה! אבל, מי אתה בעצם סער? מה אתה עושה בפיליפינים?

**הגעתי לפיליפינים לפני עשר שנים במטרה לעזור לילדים ברחוב והתאהבתי בסיבו. את הצלילה התחלתי פה רק כי אני מאוד אוהב ללמד צלילה (כבר 17 שנה). היה לי חשוב להביא מטיילים לפיליפינים כי זה יעזור למקומיים וככה ישרת את המטרה הראשונה שלשמה הגעתי לפני עשר שנים.

היום יש לי משפחה פה והתלמידים הם המשפחה השנייה שלי פה. אני מנהל את המועדון שלי והשנה היא גם השנה הראשונה שהמועדון שלנו הפך לארגון ללא מטרות רווח ולעזרה לשמורות טבע.

--ואיך החלטת דווקא על הפיליפינים? סה"כ יש עוד יעדים בעולם שאפשר לצלול בהם...?

**הפיליפינים זה מקום נוח. כולם מדברים אנגלית. וזה סתם כנראה גורל. אתה מתגלגל בחיים ומוצא את עצמך במקומות מעניינים.

--יש משהו בסיבו שאין במקום אחר?

**סיבו נמצאת במרכז המדינה, מפה קל לטייל לכל אי. זה נוח. יש בסיבו אחלה צלילות וגם זול לצלול פה.

--מגניב, האמת הבאת אותי לשאלה הבאה שלי, מה עלות הקורס, מה משך הקורס ומה בעצם מקבלים?

** קורס הבסיס, צולל מים פתוחים, עולה בסביבות ה-850 שקל והוא כולל לינה חינם וכל מה שצריכים לקורס , ציוד, תעודת צלילה בינלאומית ועוד. הקורס לוקח 4 ימים . בדרך כלל גם ממשיכים לקורס המתקדם שלוקח עוד יומיים ועולה עוד 600 שקל. גם הוא כולל לינה חינם.

מי שממשיך לקורס המתקדם זה מי שנהנה מהתחום. רוב מי שאוהב לצלול רוצה להמשיך כי בקורס המתקדם יורדים עמוק יותר, 30 מטרים , וגם מקבלים נסיון צלילה גדול יותר. הוא עוזר גם בארץ לצלול באופן עצמאי עם חברים.

בתמונה: 'לצלול זה כיף'. סער קארה

--נשמע מעולה, אבל...זה בטיחותי כל העסק הזה? יש לכם הסמכה רשמית של מועדוני צלילה?

**אנחנו כמובן מועדון מוסמך של ארגון ssi וכתוצאה מזה אנחנו גם מבטחים את הצוללים במהלך הקורס. מה שלא כל מקום נותן. המועדון שלנו זכה שנתיים ברציפות למועדון הטוב ביותר בפיליפינים לשנת 2015 2016 מטעם האירגון.שזו גאווה ישראלית לכולנו.

--וואוו, סחתיין...אז אפשר אח"כ לצלול בכל העולם? מקבלים תעודה מהמועדון שלך?

**כן, אנחנו מנפיקים את התעודה ישר בסיום הקורס ואפשר לצלול בכל מקום בעולם. אפשר גם להמשיך לעוד קורסים אם נהנים מהתחום.

--אתה עובד לבד?

**יש לנו עוד 3 מדריכים. בחור בשם סבסטיאן שהוא מגרמניה. ברניל שהוא מסיבו. ואחרון חביב ביג ד שהוא אחראי על צלילות כיף למי שכבר מוסמך.

בתמונה: סער קארה, 'גאווה ישראלית'

--אם כבר מדברים על צלילות כיף, אפשר לעשות צלילת היכרות, לראות אם בכלל מתאים לי כל נושא הצלילות?

**כמובן. צלילת היכרות מומלצת מאוד למי שלא יודע אם הוא אוהב את התחום או אם אין לו זמן לקורס. זה לוקח מספר שעות בלבד ועולה בסביבות ה 200 שקל.

--ואתה מלווה אותי במים ודואג לי? זה אחד על אחד?

**כן. אנחנו מתאמנים קצת בבריכה ואז יוצאים לים לצלילה. יש הסבר על כל מה שנעשה בצלילת ההיכרות. מאוד קליל ומהנה. כמובן שגם מצלמים מתחת למים שיהיה קצת משהו להראות בפייסבוק, גם חשוב.

--לגמרי. וכמה אנשים יכולים להיות בקורס צלילה שלם? כמה אנשים יש בכל צלילה פר מדריך?

**לפי הארגון 8 תלמידים למדריך אך מכיוון שאין לנו שאיפה כלכלית במועדון, קבענו שלמדריך יהיה מקסימום 4 תלמידים. אני תמיד שמח שיש הרבה אנשים בבית כי זה משמח את התלמידים. יש קבוצות של 8 או 10 תלמידים (כלומר 2-3 מדריכים) . הבית יכול להכיל 12 איש בסהכ.

--למה החלטתם לארח בבית?

**הבחירה היתה בגלל שכולם תרמילאים וזה יעזור להם בעלויות. והסיבה הנוספת היא האווירה שמאוד חשובה לי. מרגישים משפחה. לא עוד מועדון שבא להגיד לך להתראות בסוף הצלילות.

-- נשמע מעולה סער, עושה חשק לבוא.

**מוזמנת תמיד:)

--תודה:) תגיד, קורה שאין מקום לכולם?

**יש מצבים שאנשים רוצים לישון במלונות או בנפרד אז יש מספר מקומות ליד הבית. למשל קווסט הוטל או מנדרין הוטל. גאסטהוסים מומלצים, סאן רמיגיו פנסיון סוויט ולה וויליג' גאסטהוס ברחוב גורורדו. בגדול יש מלא מקומות בסיבו והרבה פשוט מזמינים בבוקינג.

--ומה הדרך הטובה ביותר להגיע לסבו?

**בסיבו יש נמל תעופה בינלאומי. אפשר להגיע מהונג קונג , סינגפור ועוד. וכמובן ממנילה. בדרך כלל מי שטס מהארץ להונג קונג יכול להגיע ישירות לסיבו בלי לעבור במנילה או גם ישירות מסאול קוריאה.

--רעיון טוב... תגיד, מה קורה כשאין מקום בקורס שלך? כמה זמן מראש כדאי להזמין? ו...יש סיכוי שיתבטל קורס?

**בעונה צריך להזמין מראש 3 שבועות לפחות. בגלל שאנחנו במגבלת מקום. קורה שאין מקום ולצערי אני אומר שמלא, אבל אנחנו לפעמים נמצא פתרון למצבים כאלה. נפתח קורסים במקביל אם זה מתאפשר לנו. עד היום לא התבטל קורס , כי אם אני חולה, עדיין יש לנו מדריכים נוספים למלא את המקום שלי. דרך אגב, כל הקורס הוא בעברית.

--גם המדריכים האחרים דוברים עברים?

**לא, אבל אני במים מעביר את כל התדריכים. ובצלילה עצמה מתחת למים גם ככה לא מדברים אז זה לא מפריע. החלק הקשה שיש זה התאוריה והיא בעברית יחד איתי.

בתמונה: 'מוצאים את נמו'. סער קארה.

--יש חודשים שבהם הכי כדאי להגיע לפיליפינים? ומתי בעייתי לצלול?

**בסיבו אפשר לצלול כל השנה. אין ימים רעים. רק אם יש טייפון אז אנחנו מפסיקים למספר ימים. שיורד גשם לא מפריע לצלול. קצת פחות אור אבל הכל בסדר. כאשר יש רוחות אז קשה יותר לצלול אבל עדיין ניתן לצלול. אני כמובן מבטל צלילה כאשר הראות לקויה והים לא נוח. הזמן הטוב לביקור בפיליפינים הוא בדרך כלל בין דצמבר לאוגוסט.

--רצה לסגור עוד טיסה! תגיד, אם אני כבר מוסמכת מהארץ או מכל מקום לפני הפיליפינים, כדאי להביא את הציוד הפרטי שלי איתי?

**לא. זה לא חוסך הרבה הכסף. בצלילות בפיליפינים המחיר כולל ציוד. ההנחה היא מזערית. אפשר להביא מסכה ושנורקל.

--אני אלמד בקורס איך לבדוק ציוד? איך לוודא שלא עובדים עליי?

**כן. אבל בדרך כלל מועדונים מורשים הם אמינים והציוד בהם תקין.

--כמה יעלה לי לשכור ציוד לצלילה ולצלול בעצמי אחרי הקורס?

**בפיליפינים צוללים תמיד עם מוביל צלילה. זה כלול במחיר. זה שונה מהארץ כי יש צורך בסירה וקצת קשה לבוא לקחת ציוד ולצלול. צלילה עולה במממוצע 1200 פיזו וכוללת הכל.

--מעולה.. לקראת סיום, מה יעד הצלילה המועדף עליך? בפיליפינים או סתם לחופשה?

**אני אוהב את סיבו כמובן אבל בחופשה אני אסע לקורון או קאמיגין.

--מה עושה מי שמפחד? יש חיות ים מסוכנות שאין במקומות אחרים?

**אין חיות מסוכנות. מי שמפחד צריך לדעת שהכל בסדר פיליפינים , זה לא אוסטרליה או דרום אפריקה. סהכ יש לנו דברים יפים לראות, צבים, כרישים, מגוון גדול של דגים וכמובן אלמוגים מדהימים.

--אז מה באמת הדבר הכי מגניב שראית במים?

**ראיתי השרצה של אלמוגים שזה לפי דעתי מטורף. כולם אוהבים כרישים או צבים אבל אני מאוד אוהב את האלמוגים שהם לפעמים דברים שאנשים שוכחים להתאהב בהם חחח

בתמונה: 'להקת דגים'. סער קארה.

--אז לשאלה האחרונה... איך לקרוא לך? סער קארה? סהר קרע? או....

**סער קארה:) היו שחשבו סאר!

--סגור העניין:) טוב סער, נראה לי שכיסינו פה המון דברים מעניינים... היה ממש כיף לדבר איתך... בטוחה שהמידע פה ייתן לצוללים מושג על מה שקורה בפיליפינים:) תודה!

**בכיף. שמחתי שפנית אליי


--סער שכח, וגם אני כמעט שכחתי... הנה הפרטים למי שרוצה להירשם לקורס, או בכלל להיעזר בסער לכל צורך בפיליפינים:

טלפון: 9155683722 – 63+

אימייל: saar_kara@hotmail.com

סקייפ: saar2005

קישור לפייסבוק: Saar Kara

ולדף הפייסבוק עם תמונות וחברים שצללו: SK Divers Center

למי שרוצה לקרוא עוד על הצלילות ולראות תמונות נוספות, האתר הרשמי של סער: SK Diver Center

בתמונה: זוג 'אריות ים' (lionfish). סער קארה

בתמונה: 'שרימפס'. סער קארה

בתמונה: softcoral - 'אלמוג רך'. סער קארה

בתמונה: featherstar - 'כוכב נוצה'. סער קארה

גם אתם נהניתם בקורס צלילה של סער? מוזמנים להגיב למטה ולפרגן...


Comments


אולי תאהבו גם את הפוסטים הבאים:
bottom of page