top of page

מואלבואל - או: מוהל בוהל, מוהלבוהל, מואל בואל, Moalboal

מואלבואל, עיירה הנמצאת בדרום מערב האי סבו, ידועה בעיקר בזכות החיים התת-ימיים המגוונים שלה. לאורך חוף פנגסמה (Panagsama Beach), ניתן להינות משנירקולים מהממים וצלילות מטריפות. ברחוב הראשי תוכלו למצוא מסעדות, סופר ואפילו שוק פירות וירקות חביב. מטיילים מספרים: "מקום מקסים".

איך להגיע?

סבו סיטי למואלבואל:

1. אוטובוס - חברת האוטובסים של האיזור נקראת Ceres:

עלייה: תחנה/טרמינל הדרומי בסבו. מומלץ לקחת אוטובוס עם מזגן (הבדל של 30 פזו).

תדירות ושעות: יוצא כל רבע שעה - חצי שעה בשעות הבוקר (7-10) ובהמשך כל שעה. יש אוטובוסים עד הערב, נראה שהאחרון סביבות 7 (כדאי לוודא)

משך נסיעה: 2.5-4 שעות

יעד הגעה: מואלבואל, הרחוב הראשי - שם נמצאים כל המלונות והמסעדות (ממש על החוף). החוף נקרא פנגסמה. יכוונו אתכם כשתרדו מהאוטובוס או שפשוט תקחו טרייסיקל ב150 פזו לאן שאתם צריכים. טיפ חשוב: יש שני מסלולים, אחד נוסע לבאטו דרך אוסלוב (Oslob) ואחד לבאטו דרך ברלי (Barelli). עדיף לכם לקחת את האוטובוס שעובר בברלי, הוא יותר קצר.

עלות: בין 100 ל180 פיזו לכיוון

2. וואן -

עלויות נסיעה משותפת: כ-200 פזו. צפוף.

עלויות וואן פרטי: כ-5000 פזו לרכב של 4 ו-6000 פזו לרכב של של 6.

3. מונית -

משדה"ת של סבו למואלבואל - כ1800 פזו (2000 בשעות מאוחרות).

בוהול למואלבואל:

אפשרות א: יש בעלי סירות שיוצאים מאלונה ביץ' בפנגלאו (בוהול) לאוסלוב (סבו)->מאוסלוב ניתן לקחת תחבורה למואל בואל. ניתן לעשות את הדרך הזאת גם בעזרת סיורים מאורגנים הכוללים את אוסלוב (שחייה עם כרישי לווייתן) ומואלבואל (קניונירינג) ואז לבקש להשאר. הסיורים יוצאים ממש מוקדם בבוקר (5 אוספים אתכם מהמלון באלונה ביץ' שבפנגלאו, בוהול) ויש סיכוי שתצטרכו לשלם קצת על אוברווייט (משקל עודף של המזוודות שלכם) ובכל מקרה, להסביר מראש שאתם מתכוונים להשאר בסבו ולא לחזור עם הסירות לבוהול (מדובר בטיול מאורגן). מאוסלוב יש נסיעה של שעה עד שעה וחצי במונית או באוטובוס שנוסע לסבו סיטי ועובר דרך מואלבואל.

אפשרות ב: מעבורת מהירה לסבו (לוחות זמנים שניתן לסמוך עליהם חלקית - תגיעו למעבורת לפני האחרונה ולפני הזמן, לחצו כאן)-> ומשם בתחבורה יבשתית לרדת דרומה (ראו פסקה למעלה, 'סבו למואלבואל'). הדרך הזו כנראה תהיה יותר נוחה ואולי אפילו יותר מהירה. הסירות הקטנות נוסעות לאט ומגיעות לאוסלוב ולא ישירות למואלבואל.

איפה ניתן להוציא כסף במואל בואל?

יש כספומט גם במואלבואל על החוף וגם בעיר עצמה (אפשר לקחת טרייסיקל לעיר לכספומט).

משפחות עם ילדים במואלבואל

מתאים למשפחות עם ילדים. "מתאים למי שמחפש להירגע על חוף יפה וקצת מבודד, מלון נקי וטוב, קצת שנורקלים, קצת טבע, מסעדות נקיות". "יותר מתאים לילדים מבורקאי, פלאוואן וסבו סיטי. "מקום יחסית רגוע".

כמה זמן לבלות במואלבואל?

3-4 ימים.

3 ימים יאפשרו לממש את רוב האטרקציות של מואלבואל/אוסלוב/מפלי הקוואסאן.

מצד שני, יש פעילויות נוספות באיזור מואלבואל - חוף לבן, מעיינות חמים, ולכן, מי שמעוניין להתנהל קצת יותר ברגוע - כדאי שיוסיף יום.

אטרקציות

1. שנירקול וצלילות - קרוב מאוד לחוף פנגסמה תוכלו לחזות בלהקות סרדינים מטריפות, ממש במרחק שנירקול קצר מהחוף. עלות השכרת שנורקל - 100-250 פזו. "יש צלילות מאוד יפות", "אם משנרקלים יש את להקות הסרדינים שזה משהו מטורף"

2. מפלים

3. חוף פנגסמה - חוף סלעי, ולכן כשלעצמו הוא לא יפה במיוחד, אך הוא מפורסם בזכות החיים התת ימיים שלו - להקות סרדינים, צבי ים וחיות נפלאות אחרות במרחק שנירקול קצר. באי פסקדור (Pescador) המרוחק כרבע שעה מהחוף ניתן גם לראות דולפינים. "חוף לא כובש"

4. החוף הלבן White Beach - נסיעה של 15 דק' בטרייסיקל מפנגסמה. נקרא גם "עיר האוהלים של סבו" מאחר ואנשים רבים, מקומיים ותיירים כאחד, באים לחוף עם אוהלים כדי לחסוך קצת כסף ולהינות מהחוף הלבן. חוף מעולה לשחייה. "באמת יפהפה ואפשר לשנרקל שם", "החוף שם יותר יפה, כדאי לדעת שיותר יקר שם"

5. קניונינג/קניונירינג במפלי הקוואסאן (ראו הרחבה בהמשך) - הקניונירינג נמצא באיזור שנקרא Badian. סיור של 4-5 שעות במפלי האיזור כולל מפלי הקאוואסאן המפורסמים. עלות - 1500 פזו. "מומלץ", "חוויה באמת מטורפת מגלשות טבעיות מלא מפלים מים צלולים באמת שהיה שווה כל רגע!"

6. מפלי קוואסן Kawasan Falls - למי שלא מעוניין בקפיצות ובסנפלינג, ניתן להגיע למפלי הקאוואסן גם בלי מסלול הקניונירינג***.

7. מפלי מנטאיופן Mantayupan Falls - טיול יום למפלים אחרים הנמצאים כ-45 דקות נסיעה ממואלבואל.

8. חמי מלאבויוק Malabuyoc Hot Springs - מעיינות חמים - כשעה נסיעה דרומה ממואלבואל.

6. איילנד הופינג - סיור איים שבו תבקרו ב- Pescador island, Turtle spot, Sardine spot - מחיר 1500-1800 פזו. כולל חליפת הצלה ושנורקלים.

7. האי פסקדור Pescador island - גם אם תבחרו שלא לעשות את כל סיור האיים, זה אי ששווה לבקר בו - פסקדור נמצא כרבע שעה נסיעה בסירה מחוף פנגסמה וניתן לראות בו סוגי אלמוגים ודגים מהממים, למזליסטים יש סיכוי לראות גם להקות דולפינים! לאקסטרימים מביניכם - ניתן לעשות בו קפיצת צוקים (Cliff Jumping - קפיצה מצוק באי לתוך המים).

7. טיול יום לאוסלוב - לשנירקול עם כרישי הלווייתן המפורסמים. חשוב לציין שאוסלוב אינו המקום הטבעי של היצורים העצומים האלה. באוסלוב מאכילים אותם כל יום - מה שגורם להם להישאר ולא לנדוד כטבעם. אם תרצו לראות את כרישי הלווייתן במיקומם הטבעי, בדקו אפשרות לנסוע לדונסול (Donsol). הטיול לאוסלוב יוצא ב5 בבוקר ועולה כ-2000 פזו.

8. פסגת אוסמנה Osmena peak - ההר הכי גבוה בסבו. תצפית מאוד יפה על האיזור.

10. מסאז'ים וטיפוח - כמו ברוב האיזורים התיירותיים בפיליפינים, תוכלו למצוא גם במואלבואל מסאז'ים וטיפולי טיפוח. עלות מסאז' במואלבואל נעה בין 300-450 פזו ופדיקור כ-100 פזו.

11. חץ וקשת - נמצא ב- Barangay Tuble. למקום קוראים Archery Asia. "הצוות מעולה, יש קליעה למטרה בזמן ההמתנה במקום, כל האיזור של המשחק ממש יפה" 350 פזו ל-4 שלבים. למי שממש בעניין של חוויית החץ וקשת ניתן לישון במקום.

קניונינג/קניונירינג במואלבואל (הרחבה)

איך מגיעים?

אפשרות ראשונה: להגיע לצומת שנקראת Matutinao Church ומשם יש הרבה מדריכים שמחכים שתיירים יגיעו. אפשר לבקש סיור במפלי הקוואסן או את חוויית הקניונירינג. הנסיעה מסבו לצומת באוטובוס מקומי עולה כ-120 פזו.

​עלויות:

20 פזו עמלת כניסה (אלא אם כלול בחבילה שקניתם לקניונירינג)

​מה להביא?

אוכל ושתייה (ניתן לקנות במקום למרות שיחסית יקר), כלול בחבילות קניונירינג

נעלי טרקים

קרם הגנה

כובע

המלצות מדריכים

Daniel Encancion - מדריך מומלץ ובמחיר טוב. "אני יודע שכבר הומלץ פה על דניאל המדריך של הקניונירינג אבל הפעם זה מקרה מיוחד. רצינו לעשות היום את המפלים והקפיצות, אבל היה לי חשש מאוד גדול. אני מנותח בכתף לפני קצת פחות משנה עקב תאונת סקי ועברתי שיקום לא קל שעד היום דיי מגביל אותי. ידעתי שהאטרקציה לא הכי בטיחותית בעיקר החלק של הקפיצות. הומלץ פה כבר בקבוצה על מדריך שמאוד דואג לבטיחות של הקבוצות שלו ואפילו עשה את המסלול עם ילדים קטנים. פנינו אליו עקב ההמלצות האלו. תאמינו לי ההחלטה הכי טובה שעשיתי בטיול. אסף אותנו בבוקר עם "בוקר טוב בעברית" כל הדרך רק צחוקים ודאחקות ושטויות שהוא עושה עם החברים שלו שם, והכי חשוב - בגלל שהסברתי לו על המצב שלי בכתף הוא צירף מדריך נוסף אלינו למרות שהיינו רק 2 ועוד זוג שהצטרף וגם דאג במשך כל המסלול שאחד מהם יהיה צמוד אליי במשך כל הזמן! לא עזב אותי לרגע, לימד אותי לקפוץ בצורה בטוחה, שאל תמיד אם אני בסדר וגם כל הדרך רק הצחיק ועשה לנו את הטיול כיפי בצורה אחרת לגמרי. ראינו שם מדריכים אחרים וראינו אותו, הוא מתאים את עצמו אליכם ופשוט גורם לכם להינות ולהיות איתו באותו ראש. לכל מי שמגיע למואל בואל או אוסלוב, המדריך למפלים זה דניאל! תודה על הטיול הכי טוב שלנו עד עכשיו בטיול ותודה גם לגאני העוזר שלו שתפס אותי בכל מצב שהיה מחליק/מסוכן" (תודה ל - Aviv Davidpur על ההמלצה החמה). טלפון של דניאל: 0927-319-1869. מחיר: 1200 לחצי יום כולל ארוחת צהריים.

בתמונה: אביב דוידפור בקניונירינג במואלבואל עם המדריך דניאל

*** איך להגיע ממואלבואל למפלי הקוואסן (Kawasan Falls), ללא טיול קניונירינג (קפיצות מפלים):

כל רבע שעה, יוצא אוטובוס ממואלבואל לכיוון Badian (מהכביש הראשי לכיוון דרום). נסיעה של חצי שעה עד 40 דקות כדי להגיע לבדיאן בעלות של 15-20 פזו. האוטובוס עוצר מול מלון Matutinao Beach Resort. משם צריך ללכת (כרבע שעה) בעקבות השלטים למפלי הקוואסן, הדרך משולטת היטב, אך ניתן גם לבקש מדריך מקומי שייקח אתכם למפלים.

מפלי הקוואסאן מחולקים ל3 שלבים, השלב הראשון וההומה ביותר הוא ההמפל הראשון המפורסם. ניתן להמשיך למפל השני (הדרך לשם היא בעלייה) שם יותר שקט וניתן לקפוץ מראש המפל לבריכה (לאמיצים ויודעים לשחות בלבד). אם ממשיכים עוד רבע שעה מגיעים למפל השלישי שהוא הכי שקט ויש בו חבל "טרזן" לקפיצה למים.

יש מס כניסה למפלים בעלות של 40 פזו.

לרוב השהייה במפלי הקוואסן היא בין שעתיים ל4 שעות (תלוי כמה זמן תרצו לבלות במים). בחזור, תעמדו בכביש שהגעתם ממנו (באיזור המלון) ועלו על האוטובוס שנוסע צפונה.

אל תשכחו להביא איתכם קרם הגנה, מגבת ובגדים להחלפה. ניתן לשכור רפסודת במבוק ב500 פזו לשעה.

הרחבה על צלילות במואלבואל:

איפה כדאי לצלול?

White beach

Apo island

Cebu Dive Center - בבעלות של אמריקאי עם מבטא בריטי בשם קמרון. "מעולים", "הצלילות היו מטורפות!!! צלילת הסרדינים פשוט מדהימה, וראיתי באחרות מלא צבים (8 סהכ) במרחק שלא הייתי צריכה להושיט יד, דגים מטורפים כמו אבו נפחא וזהרונים ואפילו כריש לויתן! (שזה עניין של מזל) יש לו מחיר ממש טוב לחמש צלילות, המקום סופר מקצועי וצליל הסרדינים היא ממש מתחת למועדון (פשוט יורדים לחוף) רק תתאמו צלילות איתו מראש במייל (חפשו את המועדון בגוגל) כי הם עמוסים 😊" (‎Danna Rosenfarb)

צלילת סרדינים - "מדהים!!"

מחירים: צלילת היכרות עולה כ-3000 פזו (עלויות בערך כמו בארץ). מדריך צלילה צולל איתכם יד ביד. במחיר כזה אמורים לקבל מדריך על כל צולל ללא רשיון, אל תסכימו למדריך על כל 2/3 אנשים.

מלונות וגסטהאוסים במואלבואל

***בגדול, איזורי הלינה במואלבואל נחלקים ל-2 איזורים מרכזיים. איזור חוף פנגסמה, שהוא האיזור המועדף על הצוללנים (חשוב לציין שגם יותר יקר לאכול שם), ואיזור ה"רחוב הראשי" שבו נמצאות המסעדות ובתי הקפה. יש איזור נוסף שהוא ה- White Beach, שאליו הולכים כדי להינות מחופי רחצה לבנים ויפים. שימו לב שדי עמוס במואלבואל ויכול לקחת זמן עד שתמצאו מקום פנוי ללילה. אם מגיעים בשעות הערב, עדיף לסגור מלון מראש. המקומות שקרובים לחוף נמצאים כעשר דקות מהתחנה שבה האוטובוס עוצר. אם ישנים קרוב לחוף (ולא קרוב לעיר), כדאי לבחור מקום עם מסעדה, אחרת צריך לקחת טרייסיקל לכל כיוון.

איזור Panagsama Beach:

1. Bonita Oasis Beach Resort - "מעולה, מתאים למשפחות, שמור טוב והשירות אחלה".

2. Archery-Asia Nipa Huts & Camping Moalboal - המלון שבו נמצאת אטרקצית החץ וקשת. חשוב לציין שהמלון ממוקם כ-2 ק"מ מהחוף.

3. Tipolo Beach Resort - על הים. במרכז העניינים. יוצאים לפעילויות משם. 1800-2100 פזו כולל ארוחת בוקר.

4. Pacitas Beach Resort - "חדרים כמו צימרים קטנים עם גינה יפה וירוקה". מאוורר. נקי. 700 פזו לחדר עם מאוורר, 1200 לחדר עם מזגן.

5. Ivonne's beach apartelle - הרבה ישראלים ישנים שם. נקי. 700 פזו לזוג לחדר עם מאוורר. 1200 עם מזגן.

6. Moalboal Backpacker Lodge - דורמס. 350-950 פזו, מחדר מעונות ועד חדר פרטי.

7. Loves Beach and Dive Resort "אחלה". 4700-5400 פזו ללילה.

8. Chief Mau - הוסטל. 400-500 פזו ללילה.

​9.Vivianne’s Nipa Huts - "נקי, יש חשמל, יש WiFi והמיקום סבבה. מצד שני, המקום עצמו לא מאוד אסתטי ואין מים חמים". עלות - 300 פזו ללילה בחדר משותף (דורמס).

10. Susan Seaside Rooms and Restaurant - "גסט האוס מדליק, יושב על החוף, העובדת של המקום עוזרת לנו בהכל". חדר לזוג עם מאוורר - 1000 פזו, חדר לזוג עם מזגן - 1500 פזו. המחירים לא כוללים ארוחת בוקר.

11. Turtle Bay Dive Resort - "מלון שווה ונחמד. קצר יקר ביחס לאחרים". כ-3600 פזו ללילה

13. Sampaguita Resort Moalboal - "קסום".

12. Marina - "גסטהאוס בצבע צהוב. רמה די נמוכה." 500 פזו ללילה

13. יש הרבה הוסטלים זולים בצד של הריזורט Que Vidas

איזור White Beach:

1. Club Serena Resort - "מאוד נהנינו". 3300 פזו ללילה.

2. The Blue Orchid Resort - "מומלץ". כ-4600 פזו ללילה.

סקר

קמיגין או מואלבואל?

Комментарии


אולי תאהבו גם את הפוסטים הבאים:
bottom of page